Dbaj o środowisko w wakacje. Jak odpoczywać w zgodzie z naturą?
Wakacje i dni wolne od szkolnych zajęć oraz obowiązków zawodowych to czas, gdy w naszych głowach goszczą zazwyczaj myśli dotyczące jedynie letniego wypoczynku. Chętnie decydujemy się na aktywne formy spędzania wolnego czasu i korzystania z pięknej pogody na powietrzu, więc dużym powodzeniem cieszą się latem góry, morze, Mazury i lasy w najbliższej okolicy. Poznaj zasady, jakimi warto kierować się w wakacje, by wypoczywać w zgodzie z naturą.
Odpady – Nie śmieć!
Wszelkiego rodzaju odpady i wszechobecne śmieci są niechlubną wizytówką obecnych czasów. O ile na co dzień łatwo przychodzi nam ograniczanie ich produkcji oraz selektywna zbiórka odpadów, o tyle latem i podczas urlopu dajemy sobie często wolne również od tego obowiązku. Efektem są m.in. puste butelki po napojach, opakowania po przekąskach i zużyte środki higieniczne zalegające w lasach, na łąkach, plażach i brzegach jezior oraz morza.
Bez względu na to, gdzie w wakacje spędzasz swój wolny czas, pamiętaj o zasadzie, że skoro miałeś siłę zanieść tam śmieci, to znajd w sobie energię potrzebną na ich wyniesienie i złożenie w wyznaczonym do tego miejscu. Każda wyprawa na łono natury, nawet najkrótsza, wymaga odpowiedniego ekwipunku. Zadbaj, by oprócz prowiantu na liście rzeczy, które powinien pomieścić Twój plecak, znalazły się worki na odpady.
Nie podchodź do zwierząt, nie drażnij ich
Spędzając wakacje na łonie natury wolimy skupiać się na podziwianiu przyrody, obserwowaniu dzikich zwierząt i poszukiwaniu ciekawych roślin, których nie spotykamy na co dzień. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego i zgodnego z prawem obcowania z przyrodą, by kilkudniowe wakacje nie zamieniły się w koszmar na resztę życia lub problemy ze spłatą wysokiej grzywny.
Latem nie tylko ludzie uwielbiają wygrzewać się w słońcu. W górach częstym widokiem są wylegujące się na rozgrzanych polanach niedźwiedzie i wilki, a na nadmorskich plażach foki. Nie ulegaj pokusie zrobienia sobie ciekawego zdjęcia z wakacji w towarzystwie zwierząt i nie podchodź do nich zbyt blisko. Nie wiesz, jak zareagują na obecność człowieka, a mogą poczuć się zagrożone i zaatakować. Pamiętaj, że zachowując się w takiej sytuacji nieodpowiedzialnie, popadasz w konflikt z prawem. Zgodnie z tym co mówi Kodeks wykroczeń, „Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”.
Rośliny oglądaj, ale nie zrywaj ich
Z równą ostrożnością i dystansem podchodź do roślin. Zwłaszcza, gdy rosną one w parkach krajobrazowych lub rezerwatach przyrody. Niech Ci się nie wydaje, że są one bezbronne i nie mając ostrych pazurów lub kłów nie są w stanie zrobić Ci krzywdy. Wiele rosnących w Polsce i poza jej granicami roślin może boleśnie poparzyć ludzką skórę sokami, które wydziela po zerwaniu. Inne mogą mieć na swoich łodygach i liściach mikroskopijne włoski, które wbijają się w skórę i ją drażni. Na wszelki wypadek spakuj więc do plecaka maść na podrażnienia, która złagodzi dolegliwości po przypadkowym spotkaniu z taką rośliną.
Wędrując po parkach narodowych nie ulegaj pokusie zrywania smacznych malin, poziomek, jagód, grzybów i innych darów leśnego runa. Zabrania tego prawo. W pozostałych miejscach zajadaj się tymi sezonowymi darami natury zwracając uwagę na to, by nie zniszczyć grzybni i krzewów, na których rosną. Przed wyruszeniem na wędrówkę po lesie sprawdź, czy w plecaku znalazła dla siebie lupa i lornetka, które ułatwią Ci obserwowanie przyrody.